Novoroční rozhovor s prezidentem oddílu Josefem Havránkem.

01.01.2018

Končí rok 2017 a začíná rok 2018, který určitě přinese nespočet fotbalových okamžiků. V tomto čase je pravá chvíle na hodnocení celého roku 2017 prezidentem oddílu Josefem Havránkem. Kromě hodnocení právě končícího roku, prozradil Josef Havránek i chystané novinky pro rok 2018.

S koncem roku 2017 je již možné konstatovat a hodnotit právě končící rok 2017. Jak jej lze hodnotit z pozice prezidenta oddílu? 

Rok 2017 utekl jako voda. A jak ho hodnotit? Uskutečnili jsme několik akcí, např. Sportovní ples, sportovní pobyt na Šumavě, v září proběhla prakyáda a v listopadu jsme se sešli na Setkání bývalých a současných hráčů a příznivců Sokola. Rok jsme potom zakončili tradičním vánočním pochodem.
Hlavní naší činností je však fotbal. Ve fotbalových soutěžích jsme během roku měli přihlášena dvě družstva a to mužstvo mužů a žáků.

Jarní část (ještě pod Vašim vedením) pravděpodobně nedopadla dle představ a prognóz. Týmu se nepodařilo vrátit do okresního přeboru, kde je hlavní příčina neúspěchu? 

Bohužel na tuto otázku se mi velice špatně odpovídá. Chtěli jsme samozřejmě postoupit zpět do okresního přeboru, výsledky tomu také odpovídaly, chybělo nám velice málo. Stačilo získat nějaký bod na hřišti Dnešic nebo Chlumu, což se nám ale nepodařilo díky mnohým zraněním a i špatnému přístupu některých hráčů. Tyto výsledky nás odsoudili hrát baráž, ale i k této možnosti byl přístup hráčů velice laxní a proto nám okresní přebor utekl jako voda mezi prsty. I já si samozřejmě kladu za vinu náš neúspěch. Měl jsem být přísnější a důraznější při přesvědčování hráčů. 

Druhá polovina roku, podzimní část, 2017 přinesla do řad lužanského fotbalu zase více radostí než starostí. Souhlasíte? 

V krátké letní přestávce došlo k několika změnám. Mužstvo posílili tři hráči (Kutka, Bultas a Skála). Nejdůležitější změnou, samozřejmě k lepšímu, bylo získání Hagiho do našich řad. Ten začal připravovat velmi pěkné tréninky a do herního projevu vložil konečně nějaký řád. Tyto tréninky hráče baví, a proto se jich rádi účastní. Podle starého přísloví "Těžko na cvičišti, lehko na bojišti" se tréninková píle začala odrážet v zápasech. A právě taková hra přináší radost nejen hráčům, ale i našim fanouškům. 

Je možné při ohlédnutí na celý rok říci, že nepostup do okresu nakonec přinesl nějaká pozitiva a tým to do podzimní části znovu nastartovalo? 

Dle mého názoru si snad většina hráčů uvědomila, že by se v okresním přeboru neztratili a též jim došlo, jak blízko měli k postupu v minulé sezóně.

Rok 2017 se však do kroniky lužanského fotbalu zapíše i jako rok, kdy skončily veškeré mládežnické kategorie a zároveň i po dlouhých letech ukončila činnost Stará garda. Je to jen chvilková záležitost či pravděpodobně definitivní konec obou kategorií? Stará garda byla tradičním účastníkem soutěže. Kde vidíte hlavní problém malého zájmu ze strany starších hráčů o soutěžní utkání? Není to tak dávno, co na utkání Staré gardy bylo v Lužanech i 20 hráčů. 

Fotbal je celkově na ústupu. Mládež má dnes mnoho možností - různé kroužky, nové sportovní odvětví a hlavně pohodlí. Pozoruji, že ve společnosti se opět lidé scházejí více než dříve, a proto si myslím, že i ve fotbale začne opět větší zájem. Bohužel mužstvo staré gardy působilo v oddíle mnoho let a to že ukončilo svoji činnost, mě osobně velice mrzí. Ale v dnešní době již nechce nikdo nic organizovat a působení staré gardy je hlavně o organizaci.

Bude se snažit oddíl o založení mládežnické kategorie? 

Určitě bychom potřebovali někoho, kdo by měl zájem o to vést mládež, není to práce lehká, ale určitě by bylo dobré, aby mládež v našem oddíle opět působila a my se nemuseli obávat úplného konce kopané v Lužanech.

Někteří žáci přešli do Radkovic, sleduje oddíl jejich působení? Je reálná možnost utvořit z této generace, která by byla doplněna, například dorosteneckou kategorii přímo v Lužanech? 

Ano, je pravda, že náš oddíl se spojil v kategorii mladších žáků s Radkovicemi. Popravdě řečeno si myslím, že trochu zanedbáváme toto mužstvo a že bychom měli v jarní části více sledovat jejich činnost. O to více stojí poděkovat Martinu Kalčíkovi ml., který se poctivě o naše hráče v Radkovicích stará.

Jaká jsou hlavní pozitiva roku 2017 a jaká jsou negativa roku 2017? 

Hlavním pozitivem roku 2017 vidím, že v mužstvu mužů se kolem fotbalu opět vytvořila skvělá parta a to se odráží i na výsledcích a hře mužstva, která opět baví i naše věrné fanoušky. Hlavním negativem je ukončení Staré gardy a mládežnických mužstev v Lužanech.

Na první pohled vzkvétá i areál lužanského hřiště, bude zkrášlování areálu nadále pokračovat? Jaké jsou plány vedení Sokola Lužany do roku 2018? Mohou se fanoušci těšit na nějaké zajímavé novinky v roce 2018?

Je dobře, že si někdo všiml, že náš areál vzkvétá. V roce 2017 se nám podařilo natřít zábradlí, na kabině přibylo osvětlení. V roce 2018 bychom rádi osadili tabuli časomíry a vyměnili ochrannou síť za brankou.
Pro fanoušky chceme v roce 2018 vylepšit sledování utkání o možnost pohledu na časomíru. Chceme též nabídnout do prodeje naše permanentky, kterými mohou naši fanoušci pomoci činnosti našeho oddílu. Tyto permanentky budou slosovatelné a na výroční valné hromadě získá vítěz nějakou cenu.

Na závěr roku pořádal Sokol Lužany tradiční vánoční pochod, kterého se zúčastnilo 160 účastníků. Což je obdivuhodné číslo. Kde vidíte kouzlo pochodu, že je tak oblíben? 

Tradiční vánoční pochod se opravdu vydařil a to hlavně díky organizátorům, kteří připravují občerstvení. Na dobře připravenou akci se lidé vždy těší a tak chci ještě jednou poděkovat těm, kteří se o tradiční pochod postarali.

Chtěl byste ještě něco říci ke končícímu roku a k novému roku 2018? 

V závěru roku bych chtěl touto cestou poděkovat všem, kteří se jakoukoliv měrou podíleli na činnosti našeho oddílu. Zvláště bych chtěl vyzdvihnout skvělou spolupráci s obecním úřadem Lužany. Osobně bych rád poděkoval všem členům výboru, sponzorům, trenérům, vedoucím mužstev, hráčům, laickým rozhodčím, těm kteří se starají o úklid kabin, praní dresů, sekání hřiště, chod občerstvení na hřišti, těm kteří přiložili ruku k dílu při brigádách a organizování akcí a nesmím zapomenout ani na rodiny všech těchto nadšenců. Do nového roku bych chtěl všem popřát mnoho štěstí a spokojenosti a hlavně hodně zdraví. 

Děkujeme za rozhovor a do nového roku přejeme rovněž hodně zdraví!